Přástky

Zveřejněno: 19. 11. 2023

Co dělali naši předkové za dlouhých zimních večerů? Od podzimu do jara se drhlo peří na výbavu pro dospívající děvčata. Vdané ženy a děvčata přicházely na „ škubačky, dračky nebo přástky“ do té rodiny, do které si je hospodyňka pozvala. Na takovou návštěvu se těšily zejména malé děti, protože se při práci zpívalo, vzpomínalo na staré časy a vyprávěly se pohádky. Jako občerstvení se podával chléb se sádlem nebo buchty s povidly a čaj, sušené ovoce zvané „suši.“ Jak dlouhá pracná cesta vedla od lnu či vlny ke košilím, sukním, šátkům a které pracovní nářadí se k tomu všemu používalo, měli možnost nahlédnout a zúčastnit se žáci 3.B třídy naší školy. Po zajímavém a poutavém vyprávění s ukázkami si žáci natiskli razítky s rostlinnými motivy lněný pytlík a odnesli si jej jako dárek na památku z dnešní akce. Fotogalerie.

Děkujeme za poutavé a zajímavé vyprávění zaměstnancům muzea v Novém Jičíně.

Za třídu 3. B Mgr. Iveta Martincová