Od písmene ke knížce

Zveřejněno: 29. 02. 2024

Dne 27. února 2024 se žáci 3.A zúčastnili v Žerotínském zámku v Novém Jičíně vzdělávacího programu, který jim přiblížil složitou cestu vedoucí od písmene ke knížce. Děti musely prokázat trpělivost a pečlivost, aby zvládly, stejně tak jako písaři dávných časů, nakreslit jednotlivá písmena středověkého písma perem na pergamen.
Shlédli jsme staré rukopisy knihy napsané ručně duběnkovým inkoustem. Dozvěděli jsme se, jak si písař tento inkoust dokázal sám připravit z dubových hálek a podle vzácné knihy Vyšehradský kodex se pokusili ozdobit iniciálu svého jména na zlatém podkladu. Práce středověkého písaře byla velice náročná. Nyní již můžeme ocenit díky vlastní zkušenosti, která je pro nás dalším novým poznáním pro život. Fotogalerie.

Mgr. Iveta Martincová