Zveřejněno: 29. 11. 2022
Žáci se v osmé třídě učí mimo jiné o období Marie Terezie, kdy se začínaly pečlivě zaznamenávat soupisy obyvatel a jejich majetku. Objevují se příjmení i čísla popisná u obytných domů. To je jen zlomek písemných pramenů, které jsou dnes uloženy v archivech po celé republice.
Zajímalo by vás, kolik archiválií neboli písemných dokumentů spravuje archiv v Novém Jičíně? Pokud by se všechny listiny poskládaly na sebe, vytvořily by vzdálenost dlouhou bezmála 6 kilometrů! Mezi nejvzácnější a nejstarší patří pergamenová listina z roku 1383. Během prohlídky jsme mohli spatřit také originální listinu z roku 1773, kterou Marie Terezie vysvobozuje město z poddanství. Poté jsme nahlédli do místnosti, kde se archivní materiály digitalizují, aby tak byly přístupné i pro veřejnost na internetu. Lidé se zajímají o své předky a v matrikách zemřelých mohou získat požadované informace.
Na závěr na nás čekalo překvapení. Náš průvodce pan Mgr. Martin Vitko, Ph.D. si připravil informace a dokumenty, které patřily pradědečkovi naší žákyně. Pan Jan Hanák byl významný pedagog, archivář a ředitel Gymnázia v Novém Jičíně. Archiv se dnes o jeho pozůstalost, ke které nepatří jen fotografie a spisy, ale také například pamětní medaile, jež během života jako ocenění za svou práci dostal, pečlivě stará.
Návštěva byla pro žáky přínosem, protože už budou vědět, co vše se za tajemným slovem ARCHIV skrývá.
Mgr. Kateřina Najdková
Zveřejnil: | Jan Šustek |