Po bitvě je každý generál

Zveřejněno: 10. 10. 2021

Ne to není heslo volebního víkendu, ale název vzdělávacího programu, který absolvovali žáci osmých tříd v rámci výuky dějepisu. V pátek v dopoledních hodinách jsme navštívili Žerotínský zámek a vyslechli poutavé vyprávění o období třicetileté války. Zájemci z řad chlapců a také děvčat se mohli obléci do vojenského a v rukou potěžkat zbraně, se kterými tehdejší žoldnéři bojovali. Nechyběl hudební doprovod na buben a flétnu. Jak náročný byl takový vojenský výcvik se na vlastní kůži přesvědčili „naverbovaní“ pikenýři, tedy pěšáci s dlouhými tyčemi zvanými píky. Součástí armádních táborů byly i ženy, které připravovaly jídlo.  Mohli jsme ochutnat tehdejší stravu. Dnešní děti jsou v jídle často vybíravé, ale tvarohová pomazánka a placky upečené na otevřeném ohni zmizely během chvilky. Kromě výborné paní kuchařky, za to mohl s jistotou i „výživný“ vojenský program. Moc jsme si ho užili. Proto patří velké poděkování zaměstnancům Žerotínského zámku, kteří se nám moc hezky věnovali.
Fotogalerie.

Mgr. Kateřina Najdková

Zveřejnil: Jan Šustek